Najczęściej zadawane pytania

Uzyskasz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych pacjentów pytania.

Czy przyjmują Państwo na NFZ?

Niestety nie posiadamy umowy z Narodowym Fuduszem Zdrowia. Aktualną listę placówek świadczących usługi fizjoterapii na NFZ znajdą Państwo na stronie Szczecińskiego NFZ pod linkiem tutaj. Korzystając z okazji pragniemy poinformować, że od 1 stycznia 2019 wg ustawy Fizjoterapeuci samodzielnie decydują o wykonywaniu zabiegów i mogą zmieniać skierowania lekarzy na potrzeby wykonania prawidłowej terapii. Co za tym idzie. Terapie wykonywane w prywatnych gabinetach, również w naszym, będą zawsze miały lepszy efekt niż zabiegi ze skierowania lekarskiego. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania spersonalizowanych informacji.

Z czego wynika różnica w czasie trwania wizyty terapeutycznej u tego samego pacjenta?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w cenniku, czas wizyty może się wahać między 40 a 60 minut. Wpływa na to wiele czynników, zakładamy z doświadczenia, że na jednego pacjenta potrzebujemy minimum 40 minut, pierwsze wizyty najczęściej trwają dłużej ze względu na potrzebę przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz badań funkcjonalnych.

Z każdą kolejną wizytą wiemy więcej o pacjencie, mamy ustabilizowany plan działania i potrzebujemy mniej czasu na uzyskanie efektu. Nieustannie doszkalamy się jeżdżąc na kursy i szkolenia metod terapeutycznych, dzięki temu szybciej i sprawniej możemy przeprowadzać terapię. Kolejną przyczyną różnic czasowych jest stan pacjenta, trzeba pamiętać, że nie każdy ma to samo schorzenie w takim samym nasileniu, u jednej osoby trzeba wykonać więcej technik niż u innej.

Rezerwujemy również dodatkowy czas na nieprzewidziane sytuacje, takie jak pogorszenie stanu pacjenta podczas terapii lub nieskuteczność przeprowadzonej terapii. Od początku roku fizjoterapeuci są zobowiązani do prowadzenia dokładnej dokumentacji medycznej, co wymaga od nas jej uzupełnienia po wizycie pacjenta.

Czy zajmują się Państwo rehabilitacją małych dzieci?

Prowadzimy fizjoterapię dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na ukończone metody terapii, możemy prowadzić zajęcia wyłącznie z dziećmi i osobami, które zrozumieją polecania. W związku z tym, nasze metody nie sprawdzą się u dzieci w wieku niemowlęcym. Rehabilitacja takich dzieci wymaga pracy specjalistycznymi metodami tj. NDT Bobath czy Vojta.

Jak wygląda u Państwa wizyta fizjoterapeutyczna?

Sposób przeprowadzenia wizyty różni się u każdego fizjoterapeuty. Wiąże się to z tym, że każdy terapeuta obiera swój kierunek kształcenia się w metodach specjalistycznych.

Przykładowo u mgr Marcina Pietrzaka najczęściej pojawiają się pacjenci z bólami kręgosłupa. Pracuje on metodami FOI oraz Ackermann. Najczęściej wizyta zaczyna się od wywiadu, masażu rozluźniającego struktury okołokręgosłupowe, następnie badanie funkcjonalne, terapia metodami manualnymi. Terapia kończy się zabezpieczeniem skorygowanego odcinka plastrami kinesiotaping i zadaniem prostych ćwiczeń do domu.

Czy wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty?

Nie ma potrzeby posiadania skierowania. Od 1 stycznia 2019 wg nowej ustawy każdy lekarz o specjalizacji innej niż rehabilitacja powinien wystawiać skierowanie do fizjoterapeuty, a nie na konkretne zabiegi. Jeżeli lekarz wystawi skierowanie na zabiegi, magister fizjoterapii ma prawo wykonać inne zabiegi wedle uznania. Samo skierowanie jest wymagane jedynie w placówkach świadczących zabiegi z funduszu zdrowia, w prywatnych gabinetach nie ma obowiązku przedstawiania skierowań lekarskich.

X

7 + 3 =