Głęboka stymulacja elektromagnetyczna mięśni HIFEM + EMS

Jest to dość innowacyjna metoda terapii, stosunkowo młoda ale wystarczająco przebadana klinicznie żeby móc bezpiecznie ją Państwu polecać. 

Na czym polega ta metoda stymulacji mięśni?

Wyjątkowo nie wykorzystuje impulsu elektrycznego jak to najczęściej bywa w zabiegach lub treningach EMS. Wykorzystuje bardzo mocne pole elektromagnetyczne o mocy nawet 3 tesli. Dzięki temu pole przenika w głąb ciała do 10cm, przez ubranie, skórę i kości, wywołując drgania bezpośrednio w tkance mięśniowej. Warto zaznaczyć, że wykorzystując stymulację elektryczną EMS, wprowadzamy prąd głównie na powierzchownych warstwach mięśni, stymulując nerwy które powodują ich skurcze. 

Współdziałanie z bipolarną falą radiową (RF)

Tak jak elektrostymulacja mięśni jest typowym zabiegiem fizjoterapeutycznym, tak dołączając zabieg falą radiową wchodzimy już trochę w branżę Beauty i kształtowanie sylwetki. Fala radiowa wywołuje podczas zabiegu stymulacji przegrzanie tkanki tłuszczowej w okolicy poddawanej zabiegom. Połączenie tych dwóch metod powoduje, że ćwiczące mięśnie wykorzystują do przemiany materii najlepiej dostępną tkankę tłuszczową. W tym wypadku są to te komórki tłuszczowe, które są rozgrzane. Jest to efekt porównywalny do treningu wysiłkowego w warunkach saunowych.

Efekty elektromagnetycznej stymulacji mięśni z RF

Zgodnie z danymi producenta jest to 25% przyrostu masy mięśniowej i 30% redukcji tkanki tłuszczowej. W badaniach klinicznych można znaleźć analizę na poziomie nawet 30% przyrostu i 35% redukcji. Efekt stymulacji mięśni z przegrzaną tkanką RF oczywiście jest bardzo indywidualny i zależy od warunków każdego pacjenta.

Stymulacja mięśni to nie wszystko!

Głównym celem zakupu tego sprzętu przez nasz gabinet, wbrew pozorom nie jest kształtowanie sylwetki. Wyjątkowe możliwości megnetostymulacji mogą być wykorzystane w nieinwazyjnym leczeniu nietrzymania moczu. Wystarczy posiedzieć w ubraniu na specjalnej elektrodzie w kształcie poduszki!

Pięć najlepszych grup mięśni do stymulacji

Stymulacja mięśni najlepiej wypada przy dużych grupach mięśniowych takich jak pośladki, brzuch, uda czy ramiona.

Ze względu na okolice mięśnia sercowego niestety klatki piersiowej nie możemy poddawać temu zabiegowi.

Opis metody głębokiej stymulacji elektromagnetycznej

Rodzaj zabiegu jest różnie określany, niektórzy dalej wykorzystują nazwę EMS ponieważ działanie jest w gruncie to samo. Spotkać można również nazwę FMS – Functional Magnetic Stimulation. U zagranicznych producentów skupiających się głównie na branży beauty spotykane jest nazewnictwo HIEMT – High-Intensity Elektromagnetic. Najczęstszą jednak i najbardziej prawidłową nazwą, używaną również przez twórców metody jest HIFEM – High-Intensity Focused Electromagnetic. Jak wcześniej wspomnieliśmy, metoda ma wiele zalet i zastosowań począwszy od kształtowania sylwetki, po leczenie problemów uroginekologicznych i innych związanych z okolicą miednicy. Ponieważ ma bardzo mocne działanie nie tylko na samą tkankę mięśniową ale również na nerwy obwodowe, jest idealnym uzupełnieniem przy porażeniach nerwów, wszędzie tam gdzie jest problem z zanikiem mięśniowym jak udary, śpiączki, niedowłady pourazowe.

Średnie efekty przy wykorzystaniu urządzenia do kształtowania sylwetki na podstawie okolicy brzucha (efekt po serii 4 zabiegów):

-30% średnia redukcja tkanki tłuszczowej
+25% średnia rozbudowa tkanki mięśniowej
-19% średnia redukcja rozstępu mięśni prostych brzucha
-5.9 cm średnie zmniejszenie obwodu talii

Działanie HIFEM+ (głęboka stymulacja elektromagnetyczna mięśni)

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna to nic innego jak połączenie elektroterapii i magnetoterapii o niespotykanej dotąd sile. Pole magnetyczne, jakie generuje aparat, jest ok. 250 razy większe od tradycyjnych aparatów do magnetoterapii – sięga do 3 Tesli przy częstotliwości od 1 do 160 Hz. Siła głębokiej stymulacji elektromagnetycznej jest porównywalna do rezonansu magnetycznego, jednak MRI generuje stały impuls, przy HIFEM mamy do czynienia z impulsowym przerywanym polem magnetycznym. Gwałtowne zmiany natężenia pola magnetycznego generowanego przez urządzenie indukują prąd elektryczny w neuronie. Nazywamy to indukcją elektromagnetyczną. Gdy powstały prąd osiągnie pewną wartość, zostaje osiągnięty tzw. potencjał czynnościowy neuronów, co prowadzi do skurczy mięśni. Często przy zabiegu na kończyny widzimy je jako mimowolne drgania lub ruchy ręki lub nogi.

Organizm w ten sposób zostaje pobudzony do rozpoczęcia procesów naprawczych. W przeciwieństwie do tradycyjnej magnetoterapii, zabieg sięga tak głęboko i z taką siłą, że jest on odczuwalny przez pacjenta. Pole magnetyczne przenika przez odzież, tkanki, mięśnie i kości na ściśle określoną głębokość nawet do 10cm i stymuluje mięśnie i komórki nerwowe do regeneracji. Jest to ogromny postęp fizykoterapii, gdyż dotychczasowe aparaty do elektroterapii działały jedynie tuż pod powierzchnią skóry pacjenta.

Badania wykazały także, że 4 zabiegi aktywują komórki wspierające wzrost mięśni na poziomie podobnym do 12-16 tygodni programu treningu oporowego.

Działanie RF (termolipoliza tkanki tłuszczowej bipolarną falą radiową)

JAK FALA RADIOWA REDUKUJE PODSKÓRNY TŁUSZCZ?
Jej działanie opiera się przede wszystkim na wywołaniu efektu termicznego. Zmienne pole elektromagnetyczne powoduje ruch jonów. Wirujące cząsteczki ocierają się o siebie, co prowadzi do rozgrzania tkanek. Temperatura podskórnego tłuszczu podnosi się o kilka stopni (do 43-45 stopni Celsjusza) i między 3 a 4 minutą od startu zabiegu rozpoczyna się proces selektywnej termolipolizy. Komórki tłuszczowe w tłuszczu podskórnym ulegają apoptozie, czyli zostają trwale zniszczone. Zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszony metabolizm sprawiają, że wydalanie uwolnionego tłuszczu przebiega także szybciej.
Badania kliniczne wykazały średnią redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej o 30% pod wpływem zabiegów HIFEM+ RF.
Głębokość efektu termicznego jest określana przez grubość tłuszczu osoby, u której wykonywany jest zabieg. Położona pod tłuszczem tkanka mięśniowa z powodu niskiego oporu odbija fale radiowe i kieruje je z powrotem do aplikatora.

JAK FALA RADIOWA POPRAWIA JAKOŚĆ SKÓRY?
Podgrzanie skóry za pomocą fali radiowej wpływa korzystnie na strukturę skóry właściwej. Efekt termiczny sprawia, że włókna kolagenowe skracają się, a także zagęszczają. Pod wpływem RF fibroblasty stymulowane są do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Efekt termiczny rozszerza dodatkowo naczynia krwionośne, co sprawia że skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. W efekcie tych wszystkich procesów ciało ujędrnia się, a skóra napina.

Ilość, częstotliwość i czas zabiegów

Jest to mocno obciążający zabieg i nie należy z nim przesadzać. Z tego względu stymulacji mięśniowej nie powinno się wykonywać częściej niż 2-3 w tygodniu z co najmniej 1 dniem przerwy. Zalecana częstotliwość to dwa razy w tygodniu. Ilość zabiegów na grupę mięśniową nie powinna przekroczyć 6, czyli cały cykl treningowy wykonujemy w 2-3 tygodnie. Następnie należy zrobić przerwę od 6 do 8 tygodni i cykl można powtórzyć. Czas jednego zabiegu wykonujemy do 30 minut

Działanie stymulacyjne mięśni na poszczególne części ciała

BRZUCH
Urządzenie HIFEM może także pracować w standardowym protokole dla wzmocnienia i rozbudowy mięśni brzucha. W trakcie jednego zabiegu HIFEM zapewnia mięśniom wysiłek porównywalny do 20 tysięcy brzuszków w ciągu 30 minut, bo tyle trwa jeden trening. Tylko z wykorzystania elektrostymulacji, redukcja tkanki tłuszczowej przebiega na poziomie ok. 19.6%.

POŚLADKI
30-minutowy zabieg zastępuje 20 tysięcy przysiadów. W trakcie treningu energia HIFEM wywołuje intensywne, supramaksymalne skurcze, które wzmacniają mięśnie. W tym obszarze urządzenie pracuje bez wsparcia RF.

RAMIONA 
W przypadku ramion pracujemy nad bicepsami i tricepsami. U mężczyzn daje efekt umięśnionych i silnych ramion. U kobiet po treningu HIFEM ramiona mają bardziej zdefiniowany kształt tzn. mięśnie są zaznaczone a tkanka tłuszczowa zredukowana. W rezultacie ramiona wyglądają na wysmuklone, z zaznaczonym kształtem mięśni. Obserwujemy też napięcie skóry i redukcję wiotkości.

ŁYDKI
Aplikatory pracujące nad modelowaniem łydek, są tak skonstruowane, by wzmacniać konkretne mięśnie: chodzi tutaj o mięśnie trójgłowe łydek.

Źródło: BTL PolskaEres MedicalWinkonlaser

Assessment of the effectiveness of deep electromagnetic stimulation in the treatment of low back pain depending on the area of application. Fizjoterapia Polska 2019; 19(2); 148-156

Wskazania

  • Zaburzenia mięśniowo – szkieletowe, np.: zwyrodnieniowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle mięśniowe, zespół bolesnego barku,
  • Zaburzenia funkcjonalne kręgosłupa, np.: ostry lub przewlekły ból lędźwiowy, rwa kulszowa, rozszczep kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgów, bóle miejscowe i pochodne odcinka szyjnego,
  • Zaburzenia nerwowe: uszkodzenie nerwów obwodowych,
  • Rozluźnianie napięcia mięśniowego,
  • Rehabilitacja pourazowa mięśni lub nerwów,
  • Osłabienie mięśni, zanik mięśni, przykurcze,
  • Terapia bólu ostrego,
  • Urazy sportowe, odnowa biologiczna
  • Rozluźnienie, unieruchomienie barku wskutek stanu zapalnego okolicy stawowej
  • Złamania oraz trudno gojące się rany i owrzodzenia troficzne
  • Zaburzenia układu moczowego- nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn
  • Nietrzymanie kału
  • Problemy z mięśniami dna miednicy
  • Problemy pooperacyjne i poporodowe u kobiet
  • Ból prostaty
  • Zaburzenia erekcji

Przeciwwskazania

  • Posiadanie elektrycznego urządzenia stymulującego prace serca, kardiowerter,
  • Wczesny okres po inplantacji stentów,
  • Posiadanie implantu ferromagnetycznego
  • Aktywne choroby płuc, np. gruźlica,
  • Korzystanie z pompy medycznej,
  • Cukrzyca młodocianych;
  • Ciąża;
  • Pierwsza ostra faza leczenia choroby nowotworowej,
  • Ciężkie choroby serca i układu krążenia (np. ostra niewydolność wieńcowa, zaburzenia ukrwienia kończyn);
  • Nadczynność tarczycy;
  • Choroby przewodu pokarmowego z zagrożeniem krwawienia;
  • Ostre choroby infekcyjne: bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
  • Nie należy wykonywać zabiegów u pacjentów ze zmianami patologicznymi w badaniu EEG, z epizodami padaczki w wywiadzie.