Ultradźwięki

Jest to zabieg z wykorzystaniem drgań dźwiękowych, bezbolesny dostosowany do każdego rejonu ciała, dzięki wymiennej głowicy.

Główne zalecenia dla ultradźwięków

Najlepszym przykładem zastosowania ultradźwięków jest ostroga piętowa i/lub napięcie rozcięgna podeszwowego. Jest to również schorzenie, które wykazuje w badaniach najwyższą skuteczność. Ostroga piętowa jest specyficznym problemem, nie koniecznie oczywistym. Narośl kostna tworzy się przez proces zapalny towarzyszący rozcięgnu podeszwowemu i choć istnieje to dolegliwości bólowe najczęściej wynikają właśnie z tego stanu zapalnego. Ultradźwięki należy zastosować w dawce uspokajającej na rozścięgno w celu działania przeciwzapalnemu, można również zastosować dawkę pobudzającą w okolicy samej narośli kostnej, jednak samo działanie kojące jest niejednoznacznie opisane w badaniach naukowych. Podejrzewa się, że mocna dawka ultradźwięków może wygładzić powierzchnię kostną. Mitem jest że ultradźwięki usuwają ostrogę piętową, taki efekt można osiągnąć jedynie operacyjne, jednak mija się to z celem kiedy zabieg ultradźwiękowy jest w stanie usunąć dolegliwości.

Ultrafonoforeza 

Jonoforeza jest zabiegiem, który wykorzystuje ładunki elektryczne do przenoszenia jonów dodatnich lub ujemnych na głębszą powierzchnię tkanek. Ultradźwięki wywołują podobne działanie z kilkoma wyjątkami, wszystkie składniki leku są dostarczane na głębszą powierzchnię, co jest plusem przy urazach miejscowych. Prąd natomiast może przenieść ładunki wzdłuż przepływu prądu. Ultradźwięki sprawdzają się przy wprowadzaniu składników leczniczych z maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wpływając na efekt ich stosowania.

Mechanizm powstawania fali ultradźwiękowej

Opis w krótce

Wpływając na tkanki wywołuje:

  • działanie przeciwbólowe ,przeciwzapalne i przeciwobrzękowe
  • zwiększenie procesów wchłaniania;
  • wytworzenie w tkankach ciepła i stanu przekrwienia czynnego;
  • zmniejszenie napięcia mięśni;
  • hamowanie układu współczulnego;
  • terapia blizn, przykurczów oraz zwłóknień w  mięśniach i torebkach stawowych;
  • przyspieszenie gojenia się ran.