Fizjoterapeuta Szczecin

Szczegółowa diagnostyka to największy atut bycia fizjoterapeutą. W naszej profesji nie da się nic porządnie zrobić bez znalezienia dokładnego problemu, a posiadamy w odróżnieniu od lekarzy ogromny wachlarz testów funkcjonalnych, palpacyjnych i przede wszystkim dzięki doświadczeniu i znajomości anatomii funkcjonalnej, z samego wywiadu już możemy określić potencjalny pierwotny problem. W fizjoterapii niczego nie bierzemy za oczywiste, jeżeli boli łokieć lub bark to nie koniecznie tam się znajduje ten pierwotny problem.

Poznaj naszych fizjoterapeutów

marcin-pietrzak-fizjoterapeuta

Marcin Pietrzak

mgr fizjoterapii

Agata Klodkowska fizjoterapeuta

Agata Kłódkowska

mgr fizjoterapii

Julia-Ostrowska-Badziura-fizjoterapeuta

Julia Ostrowska-Badziura

mgr fizjoterapii

klaudia-gierba-fizjoterapeuta

Klaudia Gierba

mgr fizjoterapii

Fizjoterapia – najczęściej zadawane pytania

Kto wykonuje konsultację fizjoterapeutyczną

Konsultacje wykonywane są przez magistrów fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem. Na takiej wizycie terapeuta przeprowadza dokładny wywiad, testy, przygotowuje dokumentację medyczną i proponuje program rehabilitacji u najbardziej odpowiedniego terapeuty.

Diagnostyka narządu ruchu

Fizjoterapeuta, jako specjalista od narządu ruchu, ma trochę inne podejście i metody do diagnozowania dysfunkcji. W medycynie podstawą diagnozy jest anatomia strukturalna, badania obrazowe jak RTG, TK czy USG, fizjoterapeuta analizuje na podstawie anatomii funkcjonalnej oraz testów palpacyjnych, prowokacyjnych i funkcjonalnych. Podstawą naszej wiedzy diagnostycznej jest znajomość ruchu, zależności wszystkich struktur narządu ruchu i nawet budowy wokół narządów wewnętrznych. Dzięki temu oraz już pracy z pacjentem, możemy dojść dokładnie do sedna problemu.

Konsultacja podologiczna

W sytuacji gdy problem może wywodzić się z niewłaściwego chodu lub ustawienia stóp, nasz fizjoterapeuta jest wyposażony w dokładny podoskop i może przeprowadzić badanie obrazowe nacisku stóp na podłoże. Różnicowanie wyników z podoskopu z testami funkcjonalnymi i oceną chodu często daje dokładny obraz problemu, dzięki temu możemy zalecić odpowiednie wkładki lub odpowiednie ćwiczenia.

Leczenie bólu i dysfunkcji

Jakie problemy leczymy?

Najczęstszymi problemami z jakimi klienci się do nas zwracają są dolegliwości bólowe kręgosłupa. Niezależnie czy jest to problem ze stawami kręgosłupa/miednicy, czy przeciążenia mięśniowe, a nawet stany ostre krążka międzykręgowego lub uciśnięty nerw. Jesteśmy wprawieni w naprawianiu tej części ciała. Przyjmujemy również klientów ze wszystkimi innymi problemami narządu ruchu: zespoły bolesnego barku, łokcia tenisisty lub łokcia golfisty, kolana biegacza czy cieśni nadgarstka. Pacjentów przed i po operacjach ortopedycznych, chirurgicznych i plastycznych. Przewlekłe i chroniczne bóle głowy, bóle pleców i innych części ciała. Wady postawy, choroby neurologiczne i reumatoidalne.

Diagnostyka

Jest to największy atut bycia fizjoterapeutą. W naszej profesji nie da się nic porządnie zrobić bez znalezienia dokładnego problemu, a posiadamy w odróżnieniu od lekarzy ogromny wachlarz testów funkcjonalnych, palpacyjnych i przede wszystkim dzięki doświadczeniu i znajomości anatomii funkcjonalnej, z samego wywiadu już możemy określić potencjalny pierwotny problem. W fizjoterapii niczego nie bierzemy za oczywiste, jeżeli boli łokieć lub bark to nie koniecznie tam się znajduje ten pierwotny problem.

Metody leczenia

Każdy nasz terapeuta szkoli się i wykorzystuje inne metody fizjoterapeutyczne. Staramy się dzięki temu zapewnić Państwu jak najbardziej kompleksową terapię. Nie każda metoda jest idealna na każdy problem lub często nawet na jego wariację. Pacjent przychodząc do obojętnie którego fizjoterapeuty jest diagnozowany i ma przeprowadzoną wstępną terapię z dopasowanymi metodami przez fizjoterapeutę, jeżeli uzna on, że inne metody fizjoterapii będą bardziej korzystne, zasugeruje przejście do innego terapeuty.

Medycyna fizykalna (Fizykoterapia)

Najstarsza i dzięki NFZ najbardziej znana metoda rehabilitacji. Zabiegów fizykoterapii jest już bardzo dużo, my w naszym gabinecie posiadamy te najbardziej popularne i o najszerszym działaniu. Znajdą Państwo u nas zabieg elektrolecznictwa, sonoterapii (ultradźwięki), laseroterapii, stałym polem magnetycznym (magnetoterapia) oraz z nowszych technologii głęboką stymulację polem magnetycznym, mającą bardzo dobre zastosowanie w terapii nietrzymania moczu. Musimy Państwa uczulić, że zabiegi fizykalne, mimo, że są od dawna stosowane jako rehabilitacja, to są jedynie wsparciem fizjoterapeuty i ze względu na ich łagodne działanie wykorzystuje się je w sporadycznych problemach, tj ostrogi piętowe, złamania i stłuczenia czy  miejscowe stany zalane lub problemy laryngologiczne.

Korekcja i kształtowanie sylwetki

Korekcja wad postawy i jakości ruchu

W dzisiejszy czasach bardziej od fizjoterapii są popularne zabiegi kosmetologiczne, stosowane do poprawy estetyki naszego wyglądu. Zapominamy jednak o estetyce całego ciała. Nic nie rzuca się w oko tak bardzo jak zgrabna sylwetka. Takie elementy jak rzeźba ciała nie są jedynymi aspektami zgrabnego wyglądu. Elementy tj jak ustawienie głowy w retrakcji, pozycja barków czy ustawienie przodopochylenia miednicy, równie mocno wpływają na postrzeganie naszej urody jak gładka cera czy brak zmarszczek. Sam masaż działa liftingująco i ujędrniająco, często dając bardziej trwałe efekty od zabiegów medycyny estetycznej. A oprócz masażu jest jeszcze bardzo dużo możliwości z zakresu zabiegów fizjoterapeutycznych do kształtowania sylwetki.

Stymulacja mięśni

Wielu z nas ma olbrzymi problem ze znalezieniem czasu, chęci i motywacji do chodzenia na siłownię czy nawet treningu w domu, a budowa na przykład płaskiego brzucha jest tak czasochłonna. Kilka lat temu znany producent sprzętów fizjoterapeutycznych wymyślił świetną alternatywę, taki trening gdzie się nie zmęczymy i który trwa zdecydowanie krócej niż trening na siłowni. Oczywiście nie zachęcamy do porzucenia ćwiczeń, wręcz przeciwnie! Dla nas fizjoterapeutów najważniejsze jest żeby Państwa ćwiczenia skupiały się przede wszystkim na wzmacnianiu mięśni głębokich, ćwiczeniach korekcyjnych, takich które pozwolą funkcjonować bez bólu i większych problemów narządu ruchu. Nie namawiamy również do porzucenia treningów tych, którzy już znaleźli motywacje i chodzą na siłownię. Nasze rozwiązanie pozwala na skupieniu się na ważniejszych ćwiczeniach, a budową mięśni posturalnych, takich jak mięśnie brzucha, pośladków, nóg czy ramion może się zająć nasza Głęboka Stymulacja Elektromagnetyczna (HIFEM). Nadmiar tkanki tłuszczowej też zredukuje. Poniżej na stronie znajduje się obszerny artykuł na temat działania tego urządzenia. Zapraszamy do lektury i na zabiegi.

Dietetyka

Jest kluczową składową nie tylko prawidłowej sylwetki i zdrowia ale również fizjoterapii i osteopatii. Dieta warunkuje ogromny wpływ na zaburzenia funkcjonowania naszego ciała. Pod kątem fizjoterapeutycznym dietetyk może ułożyć dietę eliminującą alergie pokarmowe, tworzące konflikty w narządzie ruchu. Sama dieta oczywiście poprawi sylwetkę i wesprze nasze działania w poprawie zdrowia fizycznego. Nie ważne czy preferujesz dietę mięsną czy wegańską, nasza Pani mgr inż. znajdzie dla Ciebie najlepszą drogę.

Diagnostyka i profilaktyka

Konsultacja fizjoterapeutyczna

W naszym gabinecie znajdą Państwo przede wszystkim diagnostów fizjoterapeutycznych. Fizjoterapeuta, jako specjalista od narządu ruchu, ma trochę inne podejście i metody do diagnozowania dysfunkcji. W medycynie podstawą diagnozy jest anatomia strukturalna, badania obrazowe jak RTG, TK czy USG, fizjoterapeuta analizuje na podstawie anatomii funkcjonalnej oraz testów palpacyjnych, prowokacyjnych i funkcjonalnych. Podstawą naszej wiedzy diagnostycznej jest znajomość ruchu, zależności wszystkich struktur narządu ruchu i nawet budowy wokół narządów wewnętrznych. Dzięki temu oraz już pracy z pacjentem, możemy dojść dokładnie do sedna problemu. Konsultacje wykonywane są przez magistrów fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem. Na takiej wizycie terapeuta przeprowadza dokładny wywiad, testy, przygotowuje dokumentację medyczną i proponuje program rehabilitacji u najbardziej odpowiedniego terapeuty.

Konsultacja ortopedyczna

Prawidłowa współpraca fizjoterapeuty z ortopedą jest kluczowa dla pełnej diagnostyki pacjenta. Tak też jest w naszym gabinecie. W wielu sytuacjach urazowych potrzebna jest diagnostyka USG i opinia specjalisty ortopedii i ewentualne wsparcie bardziej medycznymi zabiegami leczniczymi przed kontynuacją rehabilitacji. Nasz lekarz przyjmie Państwa na diagnostykę ortopedyczną, z wykorzystaniem aparatu USG i jeżeli będzie to wskazane przeprowadzi takie zabiegi jak: sucha igłoterapia, ostrzyknięcie stawów bardziej nowoczesnymi metodami niż kwas hialuronowy lub innymi nowoczesnymi metodami ortopedycznymi

Masaż profilaktyczny, osteopatia i ćwiczenia grupowe

Nieocenione są czynności zachowania zdrowia zarówno po przebytej rehabilitacji jak i w celu jej uniknięcia. Nasz gabinet rehabilitacji proponuje kilka rozwiązań dla wszystkich chętnych do podjęcia profilaktyki. Najczęściej wybierany jest profilaktyczny systematyczny masaż i tutaj wiele nie trzeba opowiadać. Kolejną ciekawą opcją jest tak zwany Ogólny Zabieg Osteopatyczny (GOT), polega mobilizacji wielu struktur narządu ruchu na całym ciele, takich jak stawy i powieź. Podczas zabiegu GOT terapeuta wykonuje ruchy mobilizacji prawie każdego stawu, od palców rąk do kości śródstopia, zabieg trwa około godziny i zalecany jest raz na 2-3 miesiące. Trzecią formą profilaktyki w naszym gabinecie są zajęcia grupowe, organizowane dwa razy w tygodniu, po 45 minut i płatne w abonamencie miesięcznym. Ćwiczenia są najczęściej kontynuacją przebytej rehabilitacji ruchowej ale warte do rozważenia jako potocznie nazywane zajęcia na zdrowy kręgosłup.