Arkadiusz Ali

Arkadiusz Ali ortopeda

Numer prawa wykonywania zawodu (PWZL): 3616616

O lekarzu

Ukończył studia na kierunku lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, następnie odbył staż podyplomowy w Szpitalu Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu, a także na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. W trakcie studiów czynny naukowo uczestnik Ortopedycznego Koła Naukowego, a także przewodniczący koła Chirurgii Plastycznej. Następnie zdobywał doświadczenie w szeroko rozumianej medycynie ogólnej m.in. w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie poszerzył swoje umiejętności w zakresie holistycznego podejścia do pacjenta oraz komunikacji pacjent-lekarz, z której odbył również kurs. Obecnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w wiodącej Klinice Ortopedii w regionie, gdzie na co dzień zajmuje się pacjentami z szeroko rozumianymi problemami ortopedycznymi zarówno w zakresie medycyny planowej oraz leczenia operacyjnego w trybie pilnym.

Uczestnik wielu kursów m.in. Ultrasonografia układu mięśniowo-szkieletowego czy iniekcje stawowe pod kontrolą USG i wielu innych. Stale poszerza swoje umiejętności i wiedzę poprzez udział w kursach dodatkowych o tematyce dotyczącej całego narządu ruchu.

Metodyka pracy

Podstawą każdej dziedziny medycznej jest prawidłowe badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe, dlatego przede wszystkim stawia na komunikację i wierzy, że to właśnie ten element obecnie jest najbardziej zaniedbywany w relacji pacjent-lekarz. Prawidłowo przeprowadzony wywiad stanowi podstawę do postawienia prawidłowego rozpoznania, dlatego każde badanie przedmiotowe poprzedza wnikliwą rozmową o problemie pacjenta. Dodatkowym elementem wykorzystywanym w codziennej pracy jest ultrasonografia, która może być pomocna w diagnozowaniu problemów ortopedycznych.

Metody leczenia

W tutejszym gabinecie stawia przede wszystkim na holistyczne podejście do pacjenta, którego owocem jest wdrożenie leczenia zachowawczego w ścisłej współpracy z wykwalifikowanym zespołem fizjoterapeutycznym wspomaganym przez psychodietetyka. Tylko takie, wielokierunkowe działanie będzie wiązało się z pożądanym efektem terapeutycznym, de facto niezależnie od dziedziny medycyny.

Wierzy, że tak będzie wyglądała medycyna przyszłości, a podstawa leczenia jest zapobieganie, dlatego wykorzystuje również elementy medycyny funkcjonalnej.

Wykonywane zabiegi małoinwazyjne mają na celu pokonanie bólu, który nierzadko ogranicza a nawet uniemożliwia pracę z własnym ciałem i wdrożenie odpowiedniej fizjoterapii. Wszystkie wykonywane są pod kontrolą ultrasonografii, które w odróżnieniu od iniekcji bez USG dają niemal stuprocentową pewność, że lek podany został w odpowiednie miejsce i uzyskany efekt terapeutyczny będzie maksymalny co chroni pacjenta przed przykrymi oraz bolesnymi powikłaniami. Do wyżej wymienionych zaliczamy:

  1. Iniekcyjna sterydoterapia – tzw. blokada – wykorzystuje się w nim steroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym podawany w miejsce o największym natężeniu bólu tzw. punctum maximum. To wysoce skuteczna metoda leczenia urazów, kontuzji i stanów przeciążeniowych w zasadzie wszystkich elementów układu ruchu w organizmie człowieka. Czas utrzymywania się efektu jest indywidualny, zależy od schorzenia i stosowania się do zaleceń po zabiegu. Może być przejściowy, wówczas niektórzy pacjenci wymagają powtórzenia tego zabiegu. Przeciwwskazaniem do wykorzystania tego leczenia są choroby przewlekłe tj. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, szczególnie niebędące pod odpowiednią kontrolą. Wówczas znacznie bezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego (patrz dalej, infekcyjna terapia PRP). Najczęstsze schorzenia, których wykonujemy ten rodzaj zabiegu są zapalenia ścięgien (tendinopatie) i przyczepów mięśni (entezopatie) tj. łokieć tenisisty, łokieć golfisty czy zapalenie rozcięgna piętowego i inne przewlekłe zespoły bólowe.
  1. Dostawowa iniekcja z użyciem kwasu hialuronowego – stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów w każdym stopniu. Ma na celu nawilżenie, odżywienie i zmniejszenie działania sił tarcia na elementy stawu, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych i poprawa komfort w takcie ruchu. Efekt działania preparatu trwa do ok. 6 miesięcy i powinien pojawić się po pierwszym użyciu. Zabieg można powtarzać wielokrotnie. Jest również dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową znacznego stopnia oczekujących w długich kolejkach na zabieg alloplastyki stawów kolanowych czy biodrowych w trakcie prehabilitacji przed tymi zabiegami. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek ze składników. Preparat używany w naszym gabinecie zawiera 2% kwas hialuronowy stabilizowany mannitolem co zapobiega ew. powikłaniom tj. wysięk w stawie (błędnie nazywany jako obrzęk stawu lub woda w stawie)

Wkrótce:

  1. Iniekcje PRP (platelet-rich plasma) – preparat przygotowywany jest poprzez wykorzystanie krwi własnej pacjenta poddanej specjalistycznej obróbce, która ma na celu skoncentrowanie i wyekstrahowanie naturalnych a przede wszystkim własnych substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które promują gojenie się tkanek i wspomagają procesy naprawcze. Uzyskany preparat wstrzykiwany jest w punctum maximum bólu. Efekt działania jest podobny do iniekcyjnej steroidoterapii, ale praktycznie pozbawiony powikłań i efektów ubocznych. Jest bardzo dobrą alternatywą dla pacjentów z chorobami przewlekłymi tj. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca a także dla każdego kto preferuje naturalne metody leczenia i ograniczenie użycia leków. Aby efekt terapeutyczny był jak najlepszy ważne jest odpowiednie nawodnienie pacjenta (około 2-3 dni przed wykonaniem zabiegu przyjmowanie >2l wody/dzień oraz unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych).
  1. Suche igłowanie, tzw akupunktura medyczna, sucha igłoterapia lub z angielskiego Dry Needling – metoda fizjoterapeutyczna, choć trzeba zaznaczyć, że dość kontrowersyjna, ponieważ w polskim prawie fizjoterapeuta nie ma prawa przerywać ciągłości skóry. Dlatego w naszym gabinecie tą metodę fizjoterapii wykonuje wyłącznie lekarz ortopeda. Metoda  polega na nakłuciu i w ten sposób mobilizacji punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury

 w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.

Podczas zabiegu suchego igłowania lekarz oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu (miejsce połączenia synaptycznego pomiędzy aksonem neuronu ruchowego a komórką mięśniową), stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu.

Przed przystąpieniem do suchego igłowania lekarz określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Głównym kryterium diagnostycznym podczas badania jest obecność zwiększonej wrażliwości na nacisk w obrębie napiętego pasma oraz występowanie częściowego lub kompletnego bólu rzutowanego zgodnego z dolegliwościami pacjenta. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Suche igłowanie jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego

szczególnie ostrego o charakterze napadowym, ale także dolegliwości przewlekłych. Zwalcza szybko problemy w strukturach, które przeszkadzają w uzyskaniu szybkich rezultatów fizjoterapeutycznych. Warto wspomagać się tą metodą w trakcie rehabilitacji przewlekłych problemów z narządem ruchu. Po rozluźnieniu problemów powięziowych, fizjoterapeuta wykonując terapię manualną, czy nawet sam masaż, szybciej osiągnie pożądany efekt terapeutyczny. Przy wielu urazach sportowych, suche igłowanie może samodzielnie szybko wyleczyć objawy. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny i po samej terapii pojawiają się trwające do 48h skutki uboczne, takie jak wzmożone napięcie mięśniowe w okolicy poddanej terapii skutkujące przejściowym zwiększeniem dolegliwości.

Zobacz także: ortopeda Szczecin